t: 0312 285 75 83 f: 0312 285 75 84
akkurt@melihakkurt.av.tr
Logo

Yatırımlar Dergisi: Danıştay kamu ihalelerinde aşırı düşük tekliflere ihale verilmesini durdurdu.

“Ankaralı Avukat Melih Akkurt, söz konusu düzenleme için hukuk mücadelesi başlattı ve Danıştay’a başvurdu. Danıştay 13. Dairesi’nde görülen davaya geçtiğimiz haftalarda Kamu İhale Kurumu da savunma gönderdi.”

Yatırımlar Dergisi: Danıştay kamu ihalelerinde aşırı düşük tekliflere ihale verilmesini durdurdu.

http://www.yatirimlar.com/content/view/153621/19/

 

Adsız

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

Resmi Gazete’de dün yayımlanan mal ve hizmet alımları yönetmelikleri değişikliklerine göre, artık idareler eşik değerin üçte birine eşit veya bu değerin üzerinde olan ihalelerde aşırı düşük tekliflerle ilgili inceleme yapmak zorunda olacak. Bu da yapım işlerinde 2015 yılı için 11 milyon TL’nin üstündeki işlerde aşırı düşük tekliflerin incelenmesi anlamına geliyor. Yapım işlerinde büyüklüğü 11 milyon TL ve altında olan işlerde ise aşırı düşük teklif sorgulaması yapılmadan da ihale sonuçlandırılabilecek.

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ?

Aşırı düşük teklifle ilgili süreç, geçtiğimiz yıl başladı. Torba yasadaki değişiklikleri gerekçe gösteren Kamu İhale Kurumu çıkardığı yönetmelikle kamudaki inşaat ihalelerinin aşırı düşük teklif sorgulaması yapılmadan verilmesinin yolunu açtı. Avukat Melih Akkurt’un konuyu yargıya taşıması üzerine, Danıştay düzenlemeyi gündemine aldı. Geçtiğimiz haftalarda da Danıştay 13. Dairesi konuyla ilgili düzenlemenin maddelerinin yürütmesini durdurma kararı aldı. Danıştay’ın kararında, yürütmeyi durdurma kararı alınmazsa telafisi güç zararlar oluşabileceği vurgusu yapıldı.